Telefon: +36 70 379 0606   |   E-mail: kornel.kovecs@gmail.com

ADR tanácsadás

A 25/2014. (IV. 30.) NFM rendelet (korábban: 2/2002. (I.11.) Kormány rendelet) valamint az ADR 1.8.3 fejezete alapján minden vállalkozásnak, amely veszélyes árut közúton szállít, fuvaroz vagy ahhoz kapcsolódó feladást, csomagolást, berakást, töltést vagy kirakást végez, egy vagy több veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadót kell kineveznie, aki azért felelős, hogy segítse megelőzni, hogy e tevékenységek veszélyeztessék az embereket, az anyagi javakat vagy a környezetet.

A tanácsadónak a vállalkozás tevékenységi körébe eső valamennyi közlekedési alágazatra és árucsoportra vonatkozóan szakképesítéssel kell rendelkeznie.

A képesítésem közúti alágazatra és az alábbi osztályokra érvényes:

  • 2 osztály: gázok
  • 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 és 9 osztályok
    • 3 osztály: gyúlékony folyékony anyagok
    • 4.1 osztály: gyúlékony szilárd anyagok, önreaktív anyagok és érzéketlenített, szilárd robbanóanyagok
    • 4.2 osztály: öngyulladásra hajlamos anyagok
    • 4.3 osztály: vízzel érintkezve gyúlékony gázokat fejlesztő anyagok
    • 5.1 osztály: gyújtó hatású (oxidáló) anyagok
    • 5.2 osztály: szerves peroxidok
    • 6.1 osztály: mérgező anyagok
    • 6.2 osztály: fertőző anyagok
    • 8 osztály: maró anyagok
    • 9 osztály: különféle veszélyes anyagok és tárgyak

A kötelezettség alól vannak kivételek. Nem kell tanácsadót kinevezni a vállalkozásoknál, ha tevékenységük csak olyan veszélyes áru – szállítással kapcsolatos, amely nem tartozik az ADR hatálya alá, vagy:

  • közúti szállítás esetében az ADR 1.1.3.6 vagy 1.7.1.4 bekezdése, vagy 3.3, 3.4 vagy 3.5 fejezete szerint mentességet élvez.

A vállalkozásoknak a biztonsági tanácsadó kinevezéséről 15 napon belül írásban tájékoztatnia kell a Nemzeti Közlekedési Hatóságot. A kinevezést a tanácsadónak is írásban igazolnia kell. Ugyanez érvényes a tanácsadói kinevezés megszüntetésére is.

Mire jó a tanácsadó?

A tanácsadói tevékenység spektrumát az említett kormány rendelet részletesen meghatározza. Alapvető funkciója az őt kinevező vállalkozás veszélyes áruk szállításával kapcsolatos tevékenységének folyamatos felügyelete, ezen keresztül pedig legfőképpen az alábbi feladatok ellátása:

Cégfelmérés, folyamatos felügyelet

Ennek során első körben felméri a vállalkozás tevékenységének részleteit, meghatározza a betartandó előírásokat és írásos javaslatot tesz az esetleg szükséges korrekciókra. Ezt követően a monitorozást folyamatosan végzi egyrészt a tevékenység kockázatainak minimális szintre szorítása érdekében, másrészt a szabálytalanságok által előidézett hatósági bírságok megelőzésének céljából.

A tanácsadó szakmai tudásával képviseli a vállalkozást üzleti partnereivel folytatott egyeztetései, szerződések előkészítése, megkötése, esetleges jogviták során, továbbá bármilyen, a szállítási tevékenységet ellenőrző hatósággal folytatott eljárás során.

Szabályzatok, munkaköri dokumentációk

Tanácsadói feladatként jelenik meg az érintett munkatársak részére előírt szabályzatok meglétének, megfelelőségének vizsgálata is. A tanácsadó közreműködik a hatályos veszélyes áru – előírásokat maradéktalanul tartalmazó munkaköri dokumentáció(k) kidolgozásában.

Tanácsadói dokumentációk

A vállalkozások és az ellenőrzést végző hatóságok részére a biztonsági tanácsadónak minden év elteltével jogszabályban meghatározott terjedelmű éves jelentést kell készítenie, melyben összegezi a vállalkozás eltelt évben végzett veszélyes áru – szállítási tevékenységét.
A dokumentumot a vállalkozásnak öt évig őriznie szükséges.

Szintén a tanácsadó jogszabályban rögzített kötelessége, hogy a szállítással összefüggő rendkívüli eseményeket követően baleseti jelentést készítsen és juttasson el az érintett hatóság részére. Az ilyen eseményeket a hatályos ADR 1.8.5 szakasza mutatja be.

Ezen kívül a tanácsadó feladata annak ellenőrzése, hogy az adott vállalkozásnál a veszélyes árukkal kapcsolatos munkakörökben dolgozók részére rendelkezésre áll-e megfelelő tartalmú munkaköri dokumentáció (munkaköri leírás, munkautasítás, technológiai utasítás, bármilyen folyamatszabályozás.) Ha a dokumentáció hiányzik, vagy nem megfelelő tartalmú, a tanácsadó köteles javaslatot tenni annak megfelelő korrigálására.